Hemmets Journal skänker 10 000 tidningar till äldreboenden
Hemmets Journal skänker 10 000 tidningar till äldreboenden
Hemmets Journal skänker 10 000 tidningar till äldreboenden för att glädja många av våra äldre som just nu sitter isolerade och inte får ta emot besök.

I samarbete med Tidsam och MTD, kommer Hemmets Journal att skänka 1 000 tidningar för att skapa lite extra glädje för våra äldre. Tidningarna skänks under 10 veckor, så det totala antalet tidningar är 10 000 exemplar.
Det första numret som skänktes, var HJ nr 17, därefter kommer det att bli ytterligare 10 utgåvor, fram till och med nr 27.
Egmont Publishing står bakom Hemmets Journal och publicerar ett hundratal välkända magasin och webbplatser. Företaget har också en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter, event, e-handel och content marketing. Företaget omsätter cirka 1,1 miljarder kronor och har cirka 300 medarbetare i Sverige.
Egmont är en stiftelse som omsätter cirka 14,7 miljarder kronor, och som delar ut mer än 100 miljoner kronor varje år för att bidra till att utsatta barn och ungdomar får ett bättre liv.
Läs mer på egmont.se.